Inspiracje - 23.03.2017

Lagom - czy ten trend dorówna hygge?

Świat w 2016 roku masowo poszukiwał szczęścia wzorem duńskiej filozofii hygge. Przytulne mieszkania, ciepłe koce i chwile spędzone z bliskimi stały się dla wielu remedium na codzienne bolączki. Ledwo hygge rozgościło się w polskich domach, eksperci już zapowiadają jego następcę - szwedzkie lagom. Czym jest lagom? Sprawdźmy i dowiedzmy się więcej o aranżacji wnętrz w stylu lagom.

Lagom - definicja

By w pełni zrozumieć lagom, warto poznać znaczenie samej nazwy. W prostym tłumaczeniu lagom oznacza po prostu “w sam raz”. Ten szwedzki trend to nic innego, jak poszukiwanie złotego środka, kompromisu, proporcji między “za dużo” a “za mało”. Podobnie jak w życiu, we wnętrzach projektowanych według filozofii lagom, wszystko powinno być “wystarczające”.

Ciężko jednak lagom zamknąć w szczelnych i wyraźnych ramach. Podobnie jak duńska filozofia szczęścia, tak samo szwedzka proporcja przejawia się bowiem nie tylko w doborze mebli, ale atmosferze, która we wnętrzu panuje. Od stylowych mebli ważniejsze jest, by każdy domownik czuł się dobrze, a wspólna przestrzeń sprzyjała różnych aktywnościom. Ale po kolei.

Aranżacja wnętrz w stylu lagom

Odnosząc się do znanych trendów, lagom można określić jako połączenie minimalizmu z funkcjonalnością. Lagom to swego rodzaju mieszanka skandynawskiego zamiłowania do prostoty i oszczędności.

Wnętrze inspirowane lagom powinno posiadać proste meble i akcesoria, które spełniają określone funkcje, nie są zaś jedynie ozdobami. Szwedzi twierdzą bowiem, że kluczem do szczęścia jest ograniczenie otaczających nas przedmiotów do niezbędnego minimum.

Nie chodzi absolutnie o wnętrzarską ascezę, a oto, by wyposażyć się w taką ilość przedmiotów i mebli, aby wygodnie żyć - niczego sobie nie odmawiać, ale też kompletować meble i dodatki z głową… zachowując proporcje.

Jeżeli Skandynawia, to oczywiście życie w zgodzie z otaczającym nas światem. Lagom generalnie sporo czerpie z natury, co ma swoje odzwierciedlenie również we wnętrzach. Chcecie lagom pokazać we wnętrzu? Polecamy drewniane, surowe meble połączyć z dodatkami z odzysku. Można zastosować także dodatki: kamień, naturalne tkaniny, a za dekoracje uznać rośliny doniczkowe.

Szwedzki Lagom to też wygoda - slow life w stylu lagom

No dobrze, skoro wprowadzamy już skandynawską wygodę do wnętrza, nie możemy zapomnieć o meblach do codziennego i niecodziennego wypoczynku. Jak je wybrać? Tutaj także stawiamy na funkcjonalność! Podczas wyboru sofy warto postawić na przemyślane wykonanie oraz podstawowe zastosowanie mebla.

Czy sofa powinna nam służyć jedynie podczas leniwych wieczorów przed telewizorem? W takim razie warto wybrać miękką kanapę z wysokim oparciem w stylu Bello lub prostą bryłę sofy Dune.

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami licznej rodziny lub regularnie gościcie szerokie grono przyjaciół, postawcie na narożnik lub meble modułowe.Kanapa ma spełniać nie tylko funkcję wypoczynkową, ale także zapewniać regenerujący sen nocą? Przeczytajcie nasz poradnik o tym, jak wybrać meble funkcyjne.

Zielona wyspa lagom

Lagom to życie w harmonii nie tylko z samym sobą, ale także w zgodzie z naturą. Zaprośmy wobec tego naturę do naszego mieszkania.

Nic nie wprowadza ukojenia bardziej niż zieleń żywych roślin. Palma w sypialni czy powracająca do łask paprotka wprowadzą do mieszkania powiew świeżości oraz nadadzą wnętrzu lekkości.

We wnętrzu w stylu lagom świetnie odnajdą się również popularne wciąż dodatki z roślinnymi printami. Tu jednak, zgodnie z założeniami lagom, trzeba zachować równowagę. Zamiast ciężkiej, wzorzystej zasłony, lepiej wybrać poduszki zdobione delikatnymi kwiatami.

Lagom i Hygge - coś więcej niż wnętrzarskie trendy

Lagom, podobnie jak znane nam hygge, to nie tylko wnętrzarski styl. To przede wszystkim filozofia wpływająca na wszystkie obszary naszego życia - jedzenie, pracę i relacje z ludźmi.

Zachowanie racjonalizmu oraz proporcji we wszystkich dziedzinach jest według lagom źródłem szczęścia i wewnętrznego spokoju.

Brzmi trochę jak life balance promowany przez slow life? Bardzo słuszne skojarzenie. Obie filozofie mają ze sobą sporo wspólnego. W szwedzkim lagom dodatkowo zachęca się do przyglądania się swoim wydatkom, przyzwyczajeniom i dostosowaniu ich do rytmu natury.

Wszystko, co mamy “ponad”, twórcy lagom uważają za zbędne i sugerują zakupową roztropność. Niewiele, a może nas uszczęśliwić. Może warto spróbować?

Kierunek Północ

Skandynawska filozofia szczęścia i umiaru to tak naprawdę część większego ruchu. Zmęczeni szybkością życia i codziennymi bolączkami coraz częściej uciekamy na północ. Dosłownie.Islandia - trzystutysięczna wyspa, najwyżej na północ wysunięty skrawek Europy - od dwóch lat przeżywa turystyczny boom. Tylko w 2017 roku odwiedziło ją ponad 2 mln turystów. Podróżujący po wyspie lodu i ognia odnajdują to, czego brakuje im najbardziej: kontaktu z naturą, nieskażonych konsumpcją widoków. Podróże po tej wyjątkowej krainie zainspirowała również nas. Poznajcie kolekcję Vik!


Komentarze (5)

  • Miśka
   lip 4, 2017

   Chciałabym zobaczyć sofę Dune w ogrodzie zimowym, to dopiero byłby Lagom :)

   Miśka
   lip 4, 2017
  • Iza25
   lip 5, 2017

   Wszystko, co mamy “ponad”, twórcy lagom uważają za zbędne i sugerują zakupową roztropność. To zdanie pasuje idealnie do mojego męża, bo toczymy walki z serii "czy aby na pewno nam to potrzebne" o praktycznie każdy detal naszego mieszkania. Do tej pory nie wiedziałam, że kieruje się on stylem Lagom ;)

   Iza25
   lip 5, 2017
  • Ewa
   lip 6, 2017

   Dla mnie meble muszą być użyteczne. Dlatego uwielbiam każdy mebel który ma ciekawe schowki :) czekam na połączenie tego ze stylem skandynawskim...

   Ewa
   lip 6, 2017
  • Iza
   paź 18, 2017

   Mając do wyboru lagom czy hygge, zdecydowanie jestem zwolenniczką lagom. Lubię styl skandynawski ale w wersji minimalistycznej.

   Iza
   paź 18, 2017
  • Gosia
   cze 19, 2020

   Mieszkam w Szwecji i tu jest to naprawdę popularne, bardzo lubię ten szwedzki luz w domu, bliskość natury - w Sztokholmie poza ścisłym centrum wszędzie jest bardzo zielono, są skałki, morze i jeziora, po prostu pięknie

   Gosia
   cze 19, 2020

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe