Strefa Eksperta - 26.04.2017

Forum Designu - wyjątkowe miejsce w krakowskim Tytano

Forum Designu to wyjątkowe miejsce na wnętrzarskiej mapie Krakowa, zlokalizowane w kultowej już zabudowie starej fabryki tytoniu w centrum miasta, gdzie młodzi designerzy nie tylko mogą prezentować, ale również sprzedawać swoje projekty.

Nie mogło nas tam zabraknąć! Od kwietnia w Forum Designu możecie obejrzeć również nasze meble tapicerowane.

O to, skąd pomysł na stworzenie miejsca, czy istnieje krakowska szkoła designu oraz co warto w Krakowie zobaczyć, zapytałyśmy twórczynię Forum Designu - Dinę de Białynia Woycikiewicz. 

Forum Designu - czym jest?

Czym jest Forum Designu?
Forum Designu to pierwsze zrealizowane w Polsce przedsięwzięcie łączące w sobie trzy podstawowe zadania: promocję projektantów, stałą ekspozycję (showroom) i sprzedaż. To nowatorska propozycja dla niezależnych twórców i designerów, którzy chcą sprzedawać i promować swoje produkty na żywo – bez prowizji sklepu, w najmodniejszym miejscu na mapie Krakowa.

To nie tylko zwykły salon wystawienniczy, ale także wydarzenia promujące polski design. Miejsce kreatywne, w którym ciągle coś się dzieje. Odważnie i bez kompleksów jesteśmy w stanie zagwarantować, iż Forum Designu to jedyna tak kreatywna, wielofunkcyjna i śmiało patrząca w przyszłość inicjatywa w Polsce!

Ulokowane w budynku dawnej fabryki tytoniu, Forum Designu jest pierwszym miejscem w Polsce, które łączy funkcje sprzedażowe i wystawiennicze, ze zintegrowaną promocją sztuki i projektowania oraz designu (pokazy, prezentacje, warsztaty).


Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca?
W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że był potrzebny salon, gdzie projektanci mogą zaprezentować swoje projekty, a klienci będą mogli zobaczyć u nas produkty, które chcą nabyć w Internecie.

Dodatkowo klienci mogą u nas zamówić produkty bez marży oraz otrzymać katalog danego projektanta, aby skontaktować się z nim osobiście. Nie każdy może pozwolić sobie na własną galerię, a u nas projektanci traktują tę przestrzeń jako swój własny salon pokazowy.

Do współpracy zapraszamy tylko starannie wyselekcjonowane marki - stworzyliśmy miejsce wyjątkowe, gdzie można znaleźć nowe formy mebli, unikatowe dodatki do wnętrz, eko design, szereg inspiracji i strefę architekta.


Krakowska szkoła designu?

Kto stoi za całym projektem? Opowiedzcie o sobie kilka słów
Płynąc na fali zapotrzebowania na dobry, polski design Dina de Białynia Woycikiewicz postanowiła stworzyć w Krakowie miejsce, jakiego jeszcze nie było.

Miejsce, w którym, odwaga spotyka kreatywność, wyczucie stylu, pasję, a najnowsze trendy czerpią śmiało z tradycji.

Forum Designu mieszczące się pod kultowym już adresem ul. Dolnych Młynów 10, zgromadziło w swoich wnętrzach ponad sto marek odważnie walczących ze stereotypami.


Dla kogo jest Forum Designu? Co można w nim znaleźć?
Zależy nam na promocji polskich twórców. Gromadząc wielu projektantów w jednym miejscu, zyskujemy wiele grup klientów. Zdaliśmy sobie sprawę, że był potrzebny salon, gdzie projektanci mogą zaprezentować swoje projekty, a klienci ,,dotknąć” rzeczy, które widzieli np. w Internecie.

Nie każdy może pozwolić sobie na własną galerię, a u nas projektanci traktują tą przestrzeń jako swój własny salon pokazowy/showroom. Do współpracy zapraszamy tylko starannie wyselekcjonowane marki - stworzyliśmy miejsce wyjątkowe, gdzie można znaleźć nowe formy mebli, unikatowe dodatki do wnętrz, eko design i szereg inspiracji.

Inspiracje, trendy, style

Skąd czerpiecie inspiracje w swojej pracy?
Wszystko, co dzieje się dookoła nas, może inspirować.

Od obserwacji targów designu w Polsce i na świecie, poprzez śledzenie rynku wnętrzarskiego, współpracę z architektami wnętrz, aż po stały kontakt z naszymi wystawcami, których również fascynuje szeroko pojęty design, dzięki czemu możemy wzajemnie się rozwijać.

Skoro mowa o designie. Czy dostrzegacie najbardziej wiodące trendy lub najpopularniejsze kierunki w projektowaniu i wnętrzarstwie?
Oczywiście. Jest to częścią naszej pracy – a nawet jej podstawą. Wiąże się to bezpośrednio z czerpaniem inspiracji i wiedzy na temat designu np. poprzez uczestnictwo czy obserwację targów wnętrz i współpracę z architektami.

Staramy się jednak nie skupiać wyłącznie na wybranych trendach, jako że produkty znajdujące się w Forum Designu cechuje duża różnorodność, podobnie jak gusta klientów. Na pewno do silnych i widocznych kierunków zaliczymy styl skandynawski (ostatnio nieco ocieplony), styl vintage czy industrial.

Poprzednio Hotel Forum, teraz pofabryczna zabudowa Tytano i rozwijające się Zabłocie. Skąd Waszym zdaniem takie zainteresowanie industrialem wśród krakowian? A może to powszechny trend?
Kraków kocha tzw. miejsca „z duszą”, dlatego też dla wielu z nas ważne jest zachowanie dawnego klimatu zagospodarowanych na nowo miejsc.

Jeśli chodzi o styl industrialny – nie byliśmy pierwsi i jedyni, którzy docenili ten trend przy tworzeniu modnych miejsc – wystarczy spojrzeć na wystrój lokali należących do tzw. Off-u przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, a także na otwartą na nowo warszawską Halę Koszyki.

Krakowska szkoła designu

Czy krakowski design ma jakieś swoje znaki rozpoznawcze?
Krakowianie cenią sobie rzeczy unikatowe. Coraz więcej osób szuka przedmiotów niepowtarzalnych, innych niż te, które można znaleźć w sklepach sieciowych. Mieszkańców Krakowa cechuje także przywiązanie do tradycji i do historii, stąd też grono miłośników stylu vintage.

Jedna z warszawskich projektantek podzieliła się ostatnio z nami zasłyszanym spostrzeżeniem, że w Krakowie ceni się produkty hand-made... i coś w tym jest. Myślę, że krakowski design nie odbiega aż tak bardzo od reszty polskiego wnętrzarstwa, jednak fakt, iż to właśnie w Krakowie znajduje się najstarszy w Polsce Wydział Form Przemysłowych ASP sprawia, że nasze miasto dąży do zostania stolicą rodzimego designu.

Wśród dzieł absolwentów krakowskiego ASP są np. znane na świecie okulary Massada czy wnętrze Volkswagena New Beetle. Niektórzy z projektantów dostrzegają coś, co można nazwać „krakowską szkołą designu”.

Czy możecie odwiedzającym Wasze miasto pasjonatom unikatowego designu opisać jakieś must-see na mapie Krakowa? Co warto zobaczyć? Jakie miejsca odwiedzić?
Wybierając się do Krakowa, warto śledzić odbywające się tu wydarzenia – zdarzają się wśród nich prawdziwe perełki dla miłośników designu.

Wartymi odwiedzenia miejscami są na pewno Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na Zabłociu i Muzeum Narodowe, które w przyszłości chciałoby otworzyć galerię designu i architektury w modernistycznym budynku dawnego hotelu Cracovia.

I oczywiście zapraszamy do Tytano! :)

Kraków, Forum Designu i Adriana Furniture to idealne połączenie. W tym wyjątkowym miejscu, pełnym polskiego designu, znajdziesz nasze meble wypoczynkowe, narożniki czy fotele. Wszystko to w industrialnym wnętrzu, które podkreśla unikalny design naszych produktów. Zapraszamy!

Komentarze (4)

  • Jacek
   lip 4, 2017

   Byłem, widziałem i mogę polecić. Niesamowite miejsce, pełne inspiracji i ciekawych rozwiązań. Coś dla osób, którym nie wystarcza oferta salonów meblowych i szukają oryginalnych kształtów.

   Jacek
   lip 4, 2017
  • Ewa
   lip 5, 2017

   Pierwsze słyszę ale chętnie się przejdę :)

   Ewa
   lip 5, 2017
  • Marcin
   lip 5, 2017

   Interesujące miejsce, szkoda, że w moim mieście czegoś takiego nie ma :(

   Marcin
   lip 5, 2017
  • Magdalena
   wrz 28, 2017

   Hmm... Forum Designu? Nie słyszałam o tym miejscu. Czas najwyższy odwiedzić :-)

   Magdalena
   wrz 28, 2017

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe