Niemal każdy współczesny mebel to inspiracja prekursorskimi projektami z historii. Dziś zabieramy Was w magiczną podróż śladami projektów krzeseł i foteli. Poznajmy razem fascynującą historię krzesła i fotela :)
Historia krzesła, czyli przed Ludwikiem raczej wyłącznie wygodnie
Historia mebli służących nam do siedzenia jest dość długa. Do czasów Ludwika XIV raczej jednak dość monotonna. Pierwsze krzesła i trony pojawiły się w Grecji około 2000 lat p.n.e. Starożytni Grecy i Rzymianie zwykle wypoczywali na kamiennych meblach, które raczej ani nie wyglądały, ani nie były specjalnie wygodne.Monumentalne meble wyznaczały jednak hierarchię. Tak też narodziły się królewskie i papieskie trony. Bogato zdobione, wysokie, nadające rangi siedzącemu ;)
Przeciętny starożytny i średniowieczny człowiek nadal jednak siedział na prostych meblach czy kamieniach. Drugie życie meblom nadał Ludwik XIV, wielki miłośnik piękna i przepychu, sprawiając, że krzesła i fotele stały się małymi dziełami sztuki.
Estetyka stylu ludwikowskiego ma tylu zwolenników co przeciwników. Jednego jednak odebrać mu nie można - zmienił myślenie o designie i sprawił, że ludzie obok użyteczności mebli na równi postawili także ich wygląd.
Rewolucja nie tylko przemysłowa
Pojedynczy mebel - fotel czy krzesło w domach Europejczyków zaczął się pojawiać zasadniczo dość niedawno - w okolicach XVII wieku. Współczesnego kształtu zaczął nabierać w wieku XIX, a ostatnie 150 lat to dla designu prawdziwy przełom.
W końcu kształtem mebla zaczęliśmy się bawić na dobre. Zobaczcie najciekawsze projekty foteli i krzeseł, które do dziś zachwycają i inspirują!
Historii fotela ciąg dalszy - design na siedząco
Bujany fotel Michaela Thoneta - Niech podniesie rękę, kto nie miał go w domu!Mebel z giętego drewna to prawdziwy symbol wygody i relaksu. Zastąpił nieco rustykalne fotele na płozach, a dzięki obłej, finezyjnej formie szybko zyskał podziw wielu miłośników dobrego designu.
Thonet jest twórcą jeszcze jednego mebla, który od ponad 110 lat cyklicznie wraca do mody, przypominając o sobie kolejnym pokoleniom. Gięte krzesło Michaela Thoneta, bo o nim mowa, sprzedano na świecie w ilości 50 milionów sztuk.
Projektanci mebli od zawsze inspiracji szukali w naturze.
Być może właśnie tak narodził się pomysł na Butterfly Chair zaprojektowany w 1938 roku przez Antonio Boneta oraz Juana Kurchana. Metalowa konstrukcja obita skórą to do dziś jeden z najbardziej pożądanych mebli, który doskonale odnajdzie się zarówno w męskim, nowoczesnym mieszkaniu, jak i klasycznym lofcie.
Krzesło i fotel Eames, czyli Fotel Lounge Chair
Prawdziwymi mistrzami w łączeniu wygody z designem byli Państwo Ray i Charles Eames, którzy mają na koncie wiele projektów do dziś uznawanych za jedne z największych klasyków designu.
Fotel Eames Lounge Chair stworzony jest ze sklejki połączonej aluminiową konstrukcją. Całość mebla - wraz z podnóżkiem pokryta jest delikatną skórą. Wielu twierdzi, że to najwygodniejszy mebel w historii. Z pewnością jest jednym z najpiękniejszych.
Niewielu wie, że krzesła, które można odnaleźć w niemal wszystkich wnętrzach w stylu skandynawskim to także projekt Państwa Charles z ponad 60 letnią historią :)
Dining Height Side Chair Wood (DSW) - plastikowe siedzisko wsparte na drewnianej konstrukcji - zaprojektowane zostało na konkurs “Low Cost Furniture” w 1950 roku i od tego czasu, mimo kilku niewielkich modyfikacji, króluje w minimalistycznych wnętrzach.
Na drugim biegunie designu odnaleźć można projekt stworzony w hołdzie Salvadoriemu Dali, a zrealizowany niemal 40 lat później przez wielkiego fana Marlin Monroe - Franco Audrito.
Marilyn Bocca Sofa do dziś jest symbolem sztuki współczesnej i elementem popkultury. Na koniec trochę z własnego podwórka. Wbrew obiegowej opinii szare czasy PRL to bardzo płodny okres w historii polskiego designu.
Zaprojektowany przez Józefa Chmielewskiego w 1962 roku fotel 366 to obecnie jeden z najczęściej poszukiwanych na aukcjach mebli. Nic dziwnego, jego klasyczny kształt zachwyca prostotą i geometryczną formą.
Chyba najbardziej designerskim projektem z czasów PRL jest jednak fotel Rm58. Obły kształt na metalowych nogach to dzieło Romana Modzelewskiego, wieloletniego rektora łódzkiej ASP.
Sprawdź więcej inspirujących projektów foteli od Adriana Furniture!
Te fotele Rm58 wyglądają fantastycznie, aż nie mogę się na nie napatrzeć. Trochę przypominają mi lejącą się smołę, super!
Moja babcia miała takie krzesła jak na pierwszym zdjęciu. Aż trudno uwierzyć, że znów są modne.
Krzesło czy fotel są meblami na tyle uniwersalnymi, że można je wykonać z praktycznie każdego materiału i w każdej stylistyce. Pokazuje ten fakt chociażby historia krzesła, która była naprawdę bogata w style i różne formy.
Podobają mi się takie bardziej nowoczesne krzesła i fotele lounge chair. Nie wyobrażam sobie mieć w domu np. szklany stół i do niego krzesła w stylu Ludwika XVI. Chociaż są pewnie osoby, które preferują takie połączenie stylów.
Historia krzesła i fotela jest na pewno dłuuuuga. Ciekawe jest również to, ile metamorfoz przebyły te meble.