Inspiracje - 19.07.2017

Historia wygody

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają projekty mebli, które trafiają do naszych domów?

Niemal każdy współczesny mebel to inspiracja prekursorskimi projektami z historii. Dziś zabieramy Was w magiczną podróż śladami projektów krzeseł i foteli. Poznajmy razem fascynującą historię krzesła i fotela :)

Historia krzesła, czyli przed Ludwikiem raczej wyłącznie wygodnie

Historia mebli służących nam do siedzenia jest dość długa. Do czasów Ludwika XIV raczej jednak dość monotonna. Pierwsze krzesła i trony pojawiły się w Grecji około 2000 lat p.n.e. Starożytni Grecy i Rzymianie zwykle wypoczywali na kamiennych meblach, które raczej ani nie wyglądały, ani nie były specjalnie wygodne.

Monumentalne meble wyznaczały jednak hierarchię. Tak też narodziły się królewskie i papieskie trony. Bogato zdobione, wysokie, nadające rangi siedzącemu ;)

Przeciętny starożytny i średniowieczny człowiek nadal jednak siedział na prostych meblach czy kamieniach. Drugie życie meblom nadał Ludwik XIV, wielki miłośnik piękna i przepychu, sprawiając, że krzesła i fotele stały się małymi dziełami sztuki.

Estetyka stylu ludwikowskiego ma tylu zwolenników co przeciwników. Jednego jednak odebrać mu nie można - zmienił myślenie o designie i sprawił, że ludzie obok użyteczności mebli na równi postawili także ich wygląd.

Rewolucja nie tylko przemysłowa

Pojedynczy mebel - fotel czy krzesło w domach Europejczyków zaczął się pojawiać zasadniczo dość niedawno - w okolicach XVII wieku. Współczesnego kształtu zaczął nabierać w wieku XIX, a ostatnie 150 lat to dla designu prawdziwy przełom.

W końcu kształtem mebla zaczęliśmy się bawić na dobre. Zobaczcie najciekawsze projekty foteli i krzeseł, które do dziś zachwycają i inspirują!

Historii fotela ciąg dalszy - design na siedząco

Bujany fotel Michaela Thoneta - Niech podniesie rękę, kto nie miał go w domu!

Mebel z giętego drewna to prawdziwy symbol wygody i relaksu. Zastąpił nieco rustykalne fotele na płozach, a dzięki obłej, finezyjnej formie szybko zyskał podziw wielu miłośników dobrego designu.

Thonet jest twórcą jeszcze jednego mebla, który od ponad 110 lat cyklicznie wraca do mody, przypominając o sobie kolejnym pokoleniom. Gięte krzesło Michaela Thoneta, bo o nim mowa, sprzedano na świecie w ilości 50 milionów sztuk.Projektanci mebli od zawsze inspiracji szukali w naturze.

Być może właśnie tak narodził się pomysł na Butterfly Chair zaprojektowany w 1938 roku przez Antonio Boneta oraz Juana Kurchana. Metalowa konstrukcja obita skórą to do dziś jeden z najbardziej pożądanych mebli, który doskonale odnajdzie się zarówno w męskim, nowoczesnym mieszkaniu, jak i klasycznym lofcie.Krzesło i fotel Eames, czyli Fotel Lounge Chair

Prawdziwymi mistrzami w łączeniu wygody z designem byli Państwo Ray i Charles Eames, którzy mają na koncie wiele projektów do dziś uznawanych za jedne z największych klasyków designu.

Fotel Eames Lounge Chair stworzony jest ze sklejki połączonej aluminiową konstrukcją. Całość mebla - wraz z podnóżkiem pokryta jest delikatną skórą. Wielu twierdzi, że to najwygodniejszy mebel w historii. Z pewnością jest jednym z najpiękniejszych.
Niewielu wie, że krzesła, które można odnaleźć w niemal wszystkich wnętrzach w stylu skandynawskim to także projekt Państwa Charles z ponad 60 letnią historią :)

Dining Height Side Chair Wood (DSW) - plastikowe siedzisko wsparte na drewnianej konstrukcji - zaprojektowane zostało na konkurs “Low Cost Furniture” w 1950 roku i od tego czasu, mimo kilku niewielkich modyfikacji, króluje w minimalistycznych wnętrzach.
Na drugim biegunie designu odnaleźć można projekt stworzony w hołdzie Salvadoriemu Dali, a zrealizowany niemal 40 lat później przez wielkiego fana Marlin Monroe - Franco Audrito.

Marilyn Bocca Sofa do dziś jest symbolem sztuki współczesnej i elementem popkultury. Na koniec trochę z własnego podwórka. Wbrew obiegowej opinii szare czasy PRL to bardzo płodny okres w historii polskiego designu.

Zaprojektowany przez Józefa Chmielewskiego w 1962 roku fotel 366 to obecnie jeden z najczęściej poszukiwanych na aukcjach mebli. Nic dziwnego, jego klasyczny kształt zachwyca prostotą i geometryczną formą.


źródło - 366concept.com/pl/strona-glowna/

http://366concept.com/pl/strona-glowna/

Chyba najbardziej designerskim projektem z czasów PRL jest jednak fotel Rm58. Obły kształt na metalowych nogach to dzieło Romana Modzelewskiego, wieloletniego rektora łódzkiej ASP.
Sprawdź więcej inspirujących projektów foteli od Adriana Furniture!

Komentarze (5)

  • Grzegorz S.
   lip 20, 2017

   Te fotele Rm58 wyglądają fantastycznie, aż nie mogę się na nie napatrzeć. Trochę przypominają mi lejącą się smołę, super!

   Grzegorz S.
   lip 20, 2017
  • Patrycja
   sie 28, 2017

   Moja babcia miała takie krzesła jak na pierwszym zdjęciu. Aż trudno uwierzyć, że znów są modne.

   Patrycja
   sie 28, 2017
  • Mateusz
   paź 18, 2017

   Krzesło czy fotel są meblami na tyle uniwersalnymi, że można je wykonać z praktycznie każdego materiału i w każdej stylistyce. Pokazuje ten fakt chociażby historia krzesła, która była naprawdę bogata w style i różne formy.

   Mateusz
   paź 18, 2017
  • Renata
   paź 19, 2017

   Podobają mi się takie bardziej nowoczesne krzesła i fotele lounge chair. Nie wyobrażam sobie mieć w domu np. szklany stół i do niego krzesła w stylu Ludwika XVI. Chociaż są pewnie osoby, które preferują takie połączenie stylów.

   Renata
   paź 19, 2017
  • Marta
   lis 30, 2017

   Historia krzesła i fotela jest na pewno dłuuuuga. Ciekawe jest również to, ile metamorfoz przebyły te meble.

   Marta
   lis 30, 2017

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe