Inspiracje - 24.07.2017

Pastelowe kolory w mieszkaniu

Pudrowe róże, przydymione odcienie żółtego i delikatne błękity coraz częściej wymykają się z pokoi dziecięcych i trafiają do naszych salonów, wnętrz butików czy nawet hoteli.  Obok szarości pastele stają się najmodniejszym trendem. Jak je wprowadzić do wnętrz? Oto przepis na udane, pastelowe mieszkanie. Sprawdź nasze porady na temat pastelowych kolorów w mieszkaniu.

Pastele w mieszkaniu - łącz kolory, ale tylko te jasne

Pastele to bardzo funkcjonalne barwy. Pastele w mieszkaniu doskonale łączą się ze sobą, tworząc spójną, delikatną całość.

Łącząc ze sobą beże, pudrowe róże czy błękity, trzeba jednak pamiętać, by wszystkie kolory pozostały w podobnej tonacji. Im jaśniejsze odcienie kolorów, tym połączenie bezpieczniejsze.


Modne kolory ścian w roku 2017

Jeżeli chcecie w mieszkaniu wykorzystać kilka barw, wybierzcie jeden kolor dominujący, a pozostałe wykorzystajcie wyłącznie w akcencie - dodatkach, naczyniach czy poduchach.

Prawdziwym hitem ostatnich kilku sezonów są sofy w odcieniach błękitu czy różu, które stają się ozdobą wnętrza.


Pastelowe ściany

Planując remont lub aranżację wnętrza, ściany i podłogi potraktujmy jako uniwersalną bazę. Te elementy we wnętrzu zmienić najtrudniej.

Projektując salon w odcieniach pasteli, raczej unikajmy koloru na ścianie. Postawcie na biele i delikatne odcienie kremu lub szarości, a kolorem pobawcie się w dodatkach lub meblach. Więcej o modnych kolorach ścian przeczytacie w naszym innym wpisie.Z czym jeszcze łączyć pastele?

Pastele nie tylko doskonale komponują się ze sobą, ale także z szarością. Szary, podobnie jak biel i czerń, czyli barwy, które nie występują w tęczy, łączy się właściwie ze wszystkimi kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że w swojej czystej formie jest rzadko spotykany.

Te trzy kolory zwykle mają w sobie domieszkę innej barwy, która determinuje odcień. Dlatego łącząc szarość lub biel z pastelami trzeba im się zwyczajnie przyjrzeć.

Boicie się kolorystycznego zgrzytu? Zachowajcie zasadę - ciepłe do ciepłego, zimne do zimnego. Szary z domieszką niebieskiego połączcie z błękitami, a róże z ciepłym odcieniem szarości czy tzw. złamaną bielą.

Czego unikać? 

Łączenia pastelowych kolorów z ich intensywnymi odpowiednikami. Dlaczego? Tutaj łatwo popełnić kolorystyczny błąd, który sprawi, że wnętrze będzie wyglądało chaotycznie.

Ten sam kolor na różnych materiałach czy w zmieniającym się świetle może nabierać różnych odcieni i w efekcie zacząć się z ze swoim pastelowym kuzynem zwyczajnie gryźć. :)

Komentarze (9)

  • Monika
   sie 28, 2017

   Pastelowe kolory w mieszkaniu nadają mu lekkosci i delikatności. Mi osobiście bardzo się podobają. .

   Monika
   sie 28, 2017
  • Iza
   wrz 28, 2017

   Pastelowe kolory zawsze kojarzyły mi się z pokojem dla dzieci. Od jakiegoś czasu, kojarzą mi się z dziewczęcym urokiem i nawet sama zastosowałam takowe w.... sypialni.

   Iza
   wrz 28, 2017
   • Katarzyna
    wrz 30, 2017

    Bo przyjęło się, że chłopcy mają pokój jasnoniebieski a dziewczynki jasnoróżowy. Takie bardzo pastelowe barwy. Może dlatego tak ci się kojarzyło.

    Katarzyna
    wrz 30, 2017
  • Katarzyna
   wrz 30, 2017

   Ja mam kuchnię w pastelach. Taką troszkę w stylu skandynawskim. Pastelowe ściany, białe meble i jasno miętowe dodatki. Według mnie jest śliczna i lubimy w niej często przesiadywać z rodzinką.

   Katarzyna
   wrz 30, 2017
  • Kinga
   paź 17, 2017

   Myślę że pastele w mieszkaniu wyglądają zawsze ładnie i niekoniecznie "cukierkowo" jak to większość osób uważa. Pastelowe ściany można przecież połączyć np. z białą podłogą czy ciemnymi dodatkami lub meblami.

   Kinga
   paź 17, 2017
  • Leona
   paź 19, 2017

   Czy pastele są nadal modne? Tak się zastanawiam jakie są teraz modne kolory ścian i nie wiem czy bardziej wybrać pastelowy niebieski czy kolor szary.

   Leona
   paź 19, 2017
  • Renata
   maj 30, 2018

   Podobają mi się te pastelowe meble na zdjęciach ale nie do każdego wnętrza taka kolorystyka pasuje.

   Renata
   maj 30, 2018
  • Marzena
   cze 30, 2018

   Ładne meble. Lubię takie pastelowe cukierkowe kolory i wydaje mi się, że większość kobiet lubi takie barwy.

   Marzena
   cze 30, 2018
  • Ania
   wrz 30, 2018

   Zawsze podobały mi się pastelowe kolory. Wyglądają uroczo. Meble w tych kolorach też są piękne ale nie wszędzie pasują.

   Ania
   wrz 30, 2018

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe