Strefa Eksperta - 20.09.2017

Styl Art Deco we wnętrzu!

Historia designu nie przestaje inspirować.

Mimo, że część historycznych projektów doczekało już sędziwego wieku, nadal królują w wielu mieszkaniach. Ba! Coraz częściej przeżywają drugą młodość, na nowo zyskując status must-have lub stają się inspiracją do tworzenia kolejnych mebli.

Dziś kilka słów o historii piękna z pierwszej połowy 20. wieku - przedstawiamy styl Art Deco!

Styl Art Deco – historia, która trwa

Art Deco to nurt w architekturze i sztuce, który zrodził się we Francji w dwudziestoleciu międzywojennym. Był niejako wyrazem sprzeciwu dla typowego dla sztuki secesyjnej braku ładu i dyscypliny przestrzennej.

Szybko rozwijający się przemysł sprawił, że po raz pierwszy w historii meble i dodatki do mebli przestały być dziełem rzemieślników, a zaczęły być produkowane masowo. Masowa produkcja nie wpłynęła jednak absolutnie na obniżenie ceny mebli. Twórcom stylu Art Deco zależało bowiem na maksymalnie wysokiej jakości i znakomitych, często rzadkich surowcach, które jednocześnie nie przesłonią funkcjonalności każdego mebla. To duże wyzwanie!

Styl Art Deco - użytecznie i pięknie

Meble w stylu Art Deco to bowiem przede wszystkim surowce najwyższej jakości - egzotyczne drewno, zdobienia z kości słoniowej, masy perłowej czy …złota. 

Źródło: Wikipedia

Mimo to meble w stylu Art Deco miały być przede wszystkim funkcjonalne. Nowoczesnych meble w stylu Art Deco znajdziesz w sklepie internetowym Adriana Furniture.

Po nieco chaotycznym estetycznie okresie secesji, wnętrza, budynki i meble projektowane przez wyznawców tego nurtu miały łączyć uporządkowaną formę ze swoją podstawową funkcją. 

W stylistyce Art Deco istotna jest również geometria - powtarzalność wzoru: pasy, symetryczne kształty. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie o geometrii we wnętrzu.

A co z kolorystyką? Nurt Art Deco to przede wszystkim kontrast! Biel, bardzo dużo czerni i złoto. 

Źródło: Wikipedia

Styl Art deco - z czym łączyć?

Nurt Art Deco sam w sobie jest bardzo dominujący w formie. Dlatego wnętrza Art Deco muszą być projektowane z rozwagą, co nie znaczy, że nie można z nimi eksperymentować i łączyć w ciekawe, oryginalne zjawiska!

Bogate formy doskonale odnajdą się w nowojorskim eklektyzmie czy wnętrzu inspirowanym loftami. Gładkie ściany i beton będą idealnym tłem dla geometrycznych wzorów na meblach czy dekoracjach. 


Meble czy dodatki w stylu Art Deco doskonale będą również kontrastować z bardzo prostymi formami mebli nowoczesnych, np. kolekcją New Dune, która z jednej strony zachowuje geometryczną formę, z której strony dzięki doskonałej jakości skórom zachowuje ekskluzywny charakter. W stylu Gatsbiego 

Jednak Art Deco to nie tylko meble! To także kilkukolorowe parkiety z egzotycznego drewna i drewno na ścianach ułożone w formie dużych, rzeźbionych paneli oraz dekorująca ściany sztukateria. 


Źródło: Wikipedia

Inspirację Art Deco wprowadzić można nie tylko w meblach czy na ścianie, ale przede wszystkim dodatkach - frezowanych lustrach, złotych elementach wyposażenia czy zdobionych naczyniach - malowanych filiżankach, kryształowych kieliszkach czy stylizowanych pufach.
Komentarze (12)

  • Agata G.
   wrz 27, 2017

   Meble, doprawdy, są oszałamiające. Świetnie się komponują, tworząc naprawdę autentyczny obraz współczesnego art deco. To niesamowite, że potrafimy cofać się w przeszłość, mimo że nikt nie wymyślił machiny do podróżowania w czasie :) A co powiedzą Państwo na temat całych budynków współcześnie projektowanych w tym własnie stylu? Podróżując zarówno po Internecie jak i ulicach mojego miasta, zdałam sobie sprawę, ze art deco przeżywa swój drugi złoty wiek. Widzę, jak na moich oczach powstają apartamenty w Warszawie, oglądam na różnych blogach wiele zdjęć i aranżacji (m.in. u Państwa) i jestem, jako absolwentka jednego z kierunków artystycznych, szczerze pocieszona. Pozdrawiam, Agata G.

   Agata G.
   wrz 27, 2017
  • Weronika Małkowska
   wrz 28, 2017

   Uwielbiam meble w stylu art deco. Mają w sobie niesamowity urok i klasę a wnętrza w tym stylu chyba zawsze będą modne.

   Weronika Małkowska
   wrz 28, 2017
  • Petrona
   wrz 29, 2017

   Czarna kanapa jest cudowna i szafeczka na wysokich nogach również. Gdzie taką mogę zakupić?

   Petrona
   wrz 29, 2017
  • Loka
   wrz 29, 2017

   Ciekawy artykuł. Chciałabym urządzić mieszkanie w stylu art deco. Jakie kolory ścian będą najodpowiedniejsze? Nie mam jeszcze mebli. Może ktoś napisałby więcej wskazówek na temat nurtu art deco?

   Loka
   wrz 29, 2017
  • Ola
   wrz 29, 2017

   Nie wiedziałam, że parkiety z egzotycznego drewna to styl art deco. Miło:)

   Ola
   wrz 29, 2017
  • Angela
   paź 18, 2017

   Art deco...hmmm... ten styl ma w sobie coś, co przyciąga wzrok . Nie mam pojęcia co to takiego ale według mnie jest to połączenie bogactwa formy z minimalistycznym wzornictwem. Trochę paradoksalne ale taki jest chyba też styl art deco.

   Angela
   paź 18, 2017
  • milexica
   gru 28, 2017

   Nie jestem miłośniczką wszystkich tych nowoczesnych rozwiązań, wydają mi się chłodne i nijakie. Te meble i dodatki są zupełnie inne. Prezentują się naprawdę super :)

   milexica
   gru 28, 2017
  • Tina
   maj 30, 2018

   Styl Art Deco jest taki troszkę nowobogacki. Mi osobiście się nie podoba ale wiem, że ma swoich zwolenników.

   Tina
   maj 30, 2018
  • Milena
   sie 30, 2018

   Dla mnie ten styl jest trochę "za bogaty" ale ma coś w sobie że zwraca na siebie uwagę.

   Milena
   sie 30, 2018
  • Arcia
   wrz 30, 2018

   Piękny!!!! Trafia bardzo w mój gust ten styl a kanapa na zdjęciu jest zjawiskowa.

   Arcia
   wrz 30, 2018
  • Marlena
   cze 28, 2019

   Art deco jest przepiękny i nic dziwnego, że wraca. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, jak widzę obiekty użyteczności publicznej w tym stylu. Elegiancki, ponadczasowy i stylowy.

   Marlena
   cze 28, 2019
  • Susan
   sty 31, 2021

   Oryginalny, ale kosztowny styl. Ciężko znaleźć teraz meble w tym stylu, a antyki kosztuja krocie.

   Susan
   sty 31, 2021

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe