Strefa Eksperta - 15.05.2018

Polski design doceniony na Świecie!

Czy wiecie, że Polska to jeden z największych producentów mebli na świecie? Polskie meble doceniane są za jakość i trwałość. A jak się rodziła meblarska potęga? Oto historia ostatnich kilkunastu dekad polskiej produkcji :)

Początkowo meble w Polsce wytwarzano raczej lokalnie…

Historia polskiego rzemiosła zaczyna się w niewielkich zakładach stolarskich, które zaopatrywały w meble wyłącznie społeczność lokalną. Rozwój technologii oraz inwestycje poczynione w okresie dwudziestolecia międzywojennego pozwoliły jednak w bardzo krótkim czasie niewielkie warsztaty zamienić w spore zakłady produkcyjne.

W projektowaniu mebli swój udział mieli uznani artyści. Przykładowo w Warsztatach Krakowskich, przekształconych w 1926 roku w Spółdzielnię Artystów Plastyków “Ład”, uznanymi projektantami byli Karol Stryjeński i Wojcech Jastrzębowski (uczeń Wyspiańskiego).

Wówczas polską specjalnością stała się produkcja mebli giętych. To właśnie wtedy w mieszkaniach naszych prababć zaczęły pojawiać się słynne gięte bujaki. W wielu mieszkaniach te fotele bujane są ozdobą do dziś.


Powojenny misz-masz: nacjonalizacja branży meblarskiej

Konieczność odbudowy zniszczonego działaniami wojennymi kraju oraz brak wykwalifikowanych pracowników na kilka lat wstrzymał rozwój meblarstwa w Polsce. Jednak już na początku lat 50. ruszyły intensywne działania centralizujące najważniejsze gałęzie produkcji, w tym także meble zrzeszając niewielkie zakłady. W 1960 Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego skupiało już 60 fabryk w kraju.


Jak w tym czasie radził sobie design? Cóż - różnie. Lata 60. to hegemonia meblościanki i wersalki. Tak zwane “meble Kowalskich” masowo zaczęły pojawiać się w polskich domach. Z drugiej jednak strony, powstają wówczas takie klasyki designu jak zaprojektowany 1962 roku przez J. M. Chierowskiego fotel 366. Do końca lat 80. z taśmy produkcyjnej zeszło blisko milion mebli.
Chyba najbardziej designerskim projektem z czasów PRL jest jednak fotel, który nigdy nie trafił do masowej produkcji, Rm58. Obły kształt na metalowych nogach to dzieło Romana Modzelewskiego, wieloletniego rektora łódzkiej ASP.

A jak jest teraz? Czyli parę słów o sukcesie polskich mebli

Wartość produkcji w Polsce wynosi blisko 42 miliony PLN, a 90% wyprodukowanych przez Polaków mebli trafia za granicę, dzięki czemu jesteśmy czwartym największym producentem mebli na świecie. Na naszych krzesłach, sofach, fotelach i łóżkach wypoczywają głównie Niemcy, Brytyjczycy i Czesi. Szczególną popularnością cieszą się polskie meble tapicerowane.
Za co zagraniczni klienci cenią rodzime rzemiosło? Przede wszystkim za jakość. Polscy producenci cenieni są za trwałość oraz najwyższej jakości wykonanie mebli.

sofa contenza

Komentarze (13)

  • Artur
   maj 22, 2018

   Polskie meble z czasów PRL teraz okazują się bardziej stylowe niż za czasów ich produkcji.

   Artur
   maj 22, 2018
  • Andrzej
   maj 28, 2018

   U mnie jeszcze sporo takich mebli leży na strychu, włącznie z klasyczną zabudową do kuchni - w tamtych czasach była w co drugim domu.

   Andrzej
   maj 28, 2018
  • Malwina
   maj 28, 2018

   Jakość polskich mebli rzeczywiście jest na wysokim poziomie. Pogratulować i oby tak dalej :)

   Malwina
   maj 28, 2018
  • Zbyszek
   maj 28, 2018

   Czytałem ostatnio artykuł o eksporcie polskich mebli. Są one podobno w pierwszej trójce w skali całego świata, pod względem popularności wśród klientów chcących kupić meble.

   Zbyszek
   maj 28, 2018
   • Lidia
    maj 29, 2018

    To prawda. Polskie meble są znane na całym świecie z dobrej jakości i świetnego disagn'u.

    Lidia
    maj 29, 2018
   • Aldo
    wrz 27, 2019

    No ja mieszkam w Szwecji i tu wiele osób wybiera polskie meble ze względu na jakość

    Aldo
    wrz 27, 2019
  • Marzena
   maj 29, 2018

   Z biegiem czasu, polski disagne się zmienia. Lata 60-te to specyficzny czas i myślę, że w kwestii projektów mebli- najlepszy.

   Marzena
   maj 29, 2018
  • Sylwia
   maj 30, 2018

   Porównując przemysł meblowy w Polsce kiedyś a dziś, to zdecydowanie znacznie poprawił swoją pozycję na rynku światowym. I nie ma się co dziwić bo polskie meble są naprawdę dobrej jakości i świetnie się prezentują.

   Sylwia
   maj 30, 2018
  • Renata
   maj 30, 2018

   Moda powraca i powojenny misz masz także. Trendy jest przecież łączenie styli tylko już teraz troszkę w innym wydaniu. Jakość wykonania mebli też już jest inna niż kiedyś.

   Renata
   maj 30, 2018
  • Michał
   maj 30, 2018

   Ostatnie 10 lat w polskim meblarstwie miało duże znaczenie. Polskie meble nabrały "charakteru" i zyskaliśmy renomę na rynku głównie europejskim a potem światowym. Obecnie mieć w domu meble od polskich producentów to luksus w umiarkowanych kosztach.

   Michał
   maj 30, 2018
  • Mima
   wrz 30, 2018

   Fajnie że polski disagne jest doceniony. Wszak mamy czym się pochwalić, szczególnie w kwestii meblarstwa.

   Mima
   wrz 30, 2018
  • Zofia
   sty 28, 2019

   Polskie meble są moim zdaniem świetne gatunkowo. Równie doskonale kształtuje się ich disagne. Mając na uwadze meble produkowane w innych krajach, uważam, że mamy się czym pochwalić.

   Zofia
   sty 28, 2019
  • Lidia
   sty 31, 2019

   Miło czytać takie wpisy.Polskie meble faktycznie są doskonałej jakości i chętnie są kupowane na całym świecie. Gdzieś ostatnio czytałam, bodajże w Nwesweek-u że eksportujemy meble do wielu krajów i chyba jesteśmy na trzecim miejscu pod względem mebli na świecie.

   Lidia
   sty 31, 2019

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe