W poprzednim wpisie mówiliśmy o stylu Hygge w mieszkaniu. Tym razem wyruszamy na wycieczkę do Nowego Jorku, by poznać popularny i wciąż niezwykle intrygujący styl loftowy.
Mieszkanie loftowe to przede wszystkim chłodne i proste kolory. Chcesz industrial wprowadzić do mieszkania? Zacznij od ścian, które w loftach są ozdobą samą w sobie. Czerwoną cegłę, beton czy elementy konstrukcji warto przełamać stalową szarością oraz bielą tynku. Białe, nieinwazyjne ściany stanowią również doskonałe tło dla sztuki, a dodatkowo przynoszą mnóstwo światła i sprawiają, że przestrzeń wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości.
Uniwersalne kolory ścian oraz monochromatyczne meble to również doskonała baza dla zmian we wnętrzu. Kiedy za rok czy dwa zapragniemy niewielkiej rewolucji, wystarczy zmienić dodatki lub tkaniny, a wnętrze przejdzie prawdziwą metamorfozę. Styl industrialny pozwala na lekki eklektyzm - we wnętrzach możemy zastosować także drobiazgi w innej stylistyce. Najbardziej pasują elementy klasyczne lub glamour.
Proporcje zachowaj również w doborze mebli. Wielki narożnik lub meble modułowe to najlepszy wybór w przypadku wnętrza loftowego. Jeżeli dodasz do tego stolik stworzony ze starej szpuli lub stół z odzysku… efekt murowany.
Wypełnij przestrzeń rzeczami, które inspirują cię i pokazują twój indywidualny styl. Dywany, pledy i narzuty pomogą ci zachować równowagę i ciepło w pomieszczeniu. Jeśli jednak tekstylia nie przypadną ci do gustu, na surowych ścianach wywieś plakaty ulubionych filmów czy wystaw lub odwiedź targi w poszukiwaniu neonów lub starych szyldów. Na tle betonowej ściany stara etażerka zyskuje na wnętrzu, nie bój się więc zestawiać z nowoczesnymi meblami antyki.
przestrzeni oddaje mocny i wyrazisty charakter stylu industrialnego.
Styl loftowy, czyli pofabryczne SoHo
Styl loftowy bądź styl loft zrodził się z potrzeby artystycznego wyrazu. W połowie ubiegłego wieku Nowy Jork przechodził prawdziwy demograficzny boom, który wpłynął znacząco na ceny nieruchomości w mieście Woody’ego Allena. W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi grupa artystów zaczęła w latach 60. na dziko zamieszkiwać opuszczone fabryki na Manhattanie, tworząc w nich prywatne galerie, pracownie i mieszkania. Po dwóch dekadach zniszczone SoHo poddane zostało gruntownej modernizacji. Wnętrza, chociaż odnowione, zachowały swój industrialny klimat, a tzw. styl nowojorski stał się inspiracją dla projektantów i dekoratorów na całym świecie. Styl loftowy przywołuje klimat starej fabryki lub hali produkcyjnej.Styl industrialny w Polsce
Styl industrialny, jak inaczej nazywany bywa styl loftowy, ma się dobrze także w Polsce. Nie brakuje u nas blisko centrów miast starych przestrzeni fabrycznych i magazynów. Najbardziej znana z nich jest Łódź, ale tego typu mieszkania znajdziemy też w innym miejscowościach. By wprowadzić go do wnętrza, nie musisz jednak przeszukiwać opuszczonych przestrzeni swojego miasta. Sporo elementów stylu loftowego możesz bowiem wprowadzić do mieszkania czy domu. Oto kilka wskazówek. Najlepiej jednak styl industrialny wprowadzić do wnętrza, które ma sufit wyższy niż standardowo. Dobre wrażenie robią też duże okna oraz otwarta przestrzeń, jeśli więc możesz pozwolić sobie na usunięcie ściany to tworzenie loftu będzie dobrym powodem.Mieszkanie w stylu loft - fundamenty
Podstawową cechą aranżacji wnętrz w stylu loft jest wykorzystanie możliwie największej ilości elementów konstrukcji budynku - belek, konstrukcji żelbetonowych, naturalnej cegły czy fragmentów tynku. Nie możesz sobie pozwolić na odkrycie cegły w domu? Możesz sobie zapewnić loftowy look, inwestując w cegłę w formie płytek.Mieszkanie loftowe to przede wszystkim chłodne i proste kolory. Chcesz industrial wprowadzić do mieszkania? Zacznij od ścian, które w loftach są ozdobą samą w sobie. Czerwoną cegłę, beton czy elementy konstrukcji warto przełamać stalową szarością oraz bielą tynku. Białe, nieinwazyjne ściany stanowią również doskonałe tło dla sztuki, a dodatkowo przynoszą mnóstwo światła i sprawiają, że przestrzeń wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości.
Uniwersalne kolory ścian oraz monochromatyczne meble to również doskonała baza dla zmian we wnętrzu. Kiedy za rok czy dwa zapragniemy niewielkiej rewolucji, wystarczy zmienić dodatki lub tkaniny, a wnętrze przejdzie prawdziwą metamorfozę. Styl industrialny pozwala na lekki eklektyzm - we wnętrzach możemy zastosować także drobiazgi w innej stylistyce. Najbardziej pasują elementy klasyczne lub glamour.
Loftowe wnętrze - loft wielkoformatowy
W loftach stawiamy na wielkość! Jeżeli chcesz posmakować prawdziwego industrialu, możesz przeszperać internet w poszukiwaniu starego wyposażenia fabryk (reflektorów czy stołów) i zaadaptować do swoich potrzeb.Pamiętaj przy tym o zachowaniu proporcji. W wysokim wnętrzu zdecydowanie lepiej będzie wyglądać duży klosz na długim łańcuchu niż niewielka, wisząca lampka.Proporcje zachowaj również w doborze mebli. Wielki narożnik lub meble modułowe to najlepszy wybór w przypadku wnętrza loftowego. Jeżeli dodasz do tego stolik stworzony ze starej szpuli lub stół z odzysku… efekt murowany.
Piękno w chaosie - eksperymentalne dodatki do loftowego apartamentu
W lofcie wolno więcej. Prosta, surowa przestrzeń mieszkania daje wiele możliwości w doborze dodatków i dekoracji. Boisz się, że przedmioty z tzw. “innej bajki” nie będą do siebie pasować? Cała zabawa polega na tym, że nie muszą! Jeśli wejdziesz do sklepu i zobaczysz pomarańczowy neon - kup go.Wypełnij przestrzeń rzeczami, które inspirują cię i pokazują twój indywidualny styl. Dywany, pledy i narzuty pomogą ci zachować równowagę i ciepło w pomieszczeniu. Jeśli jednak tekstylia nie przypadną ci do gustu, na surowych ścianach wywieś plakaty ulubionych filmów czy wystaw lub odwiedź targi w poszukiwaniu neonów lub starych szyldów. Na tle betonowej ściany stara etażerka zyskuje na wnętrzu, nie bój się więc zestawiać z nowoczesnymi meblami antyki.
Elektryka w surowej przestrzeni stylu loftowego
Klimat loftowego wnętrza tworzy również oświetlenie Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim na odpowiednie rozplanowanie punktów świetlnych. Reszta to kwestia naszej inwencji - dobrze sprawdzają się metalowe, surowe żyrandole o geometrycznych kształtach, żarówki, instalacje, które eksponują odkryte kable, lampy fabryczne czy światełka choinkowe - podkreślające osobowość loftowego wnętrza. Taki rodzaj surowego wykończeniaprzestrzeni oddaje mocny i wyrazisty charakter stylu industrialnego.
Styl loftowy - wszystko zależy od ciebie
Loft to jeden z wielu stylów, z których pełnymi garściami czerpią współcześni specjaliści od wystroju wnętrz. Jest to także jeden z tych, na które pozwolić sobie może niemal każdy, a najbardziej liczy się inwencja i kreatywność. Można wykorzystać wiele zamienników typowych, industrialowych motywów. Można je także nabyć w miejscach, w których na co dzień niekoniecznie robi się zakupy mieszkaniowe. Wszystko zależy od Ciebie. Jaki będzie Twój industrial? Podpowiadamy kilka sposobów na szybkie uzyskanie klimatu loftu w mieszkaniu:- beton - może zostać użyty jako struktura na ścianę, nadając wnętrzu klimatu,
- meble z palet - możesz z nich wykonać regał, stolik albo stelaż na rośliny doniczkowe,
- materiały budowlane - podobnie, jak z palet, możesz meble stworzyć z surowych bloczków betonowych, cegieł i desek
Wystarczy spojrzeć na ofertę developerów by przekonać się, że ten styl jest obecnie bardzo popularny. Coraz więcej starych fabryk i zakładów przemysłowych zyskuje drugie życie.
raczej odwrotnie -to brak miejsca w miastach sprawia ze deweloperzy sie zainteresowali tym tematem wiec mieszkania loftowe sie pojawia na rynku
Ściany z cegieł, drewniane stropy, odsłonięte elementy konstrukcyjne do tego meble z palet, materac na podłodze i gołe żarówki z sufitu. Tak bym widział swój wymarzony apartament.
Kocham po prostu styl nowojorski! <3 :)
A czy styl loftowy można zastosować w małym mieszkaniu? Bardzo mi się podoba a nie jestem posiadaczką dużego mieszkania.
Pewnie że można. Duża przestrzeń nie jest wyznacznikiem stylu loftowego, chociaż pewnie pomaga go zaaranżować.
A czy styl loftowy można zastosować w małym mieszkaniu? Bardzo mi się podoba a nie jestem posiadaczką dużego mieszkania.
Bardzo ciekawy poradnik. Szukamy teraz z żoną pomysłów na nasze mieszkanie. Nie chcemy urządzać go według propozycji ikei, chcemy mieć coś "swojego". Zarazem trudno nam dojść do porozumienia, żona kocha przytulność, ma masę obrazów, zdjęć w ramkach itp. A ja raczej lubię pustą przestrzeń. Ten styl loftowy może być fajną opcją na połączenie naszych potrzeb, ja będę miał toporne meble z palet, a żona swoje obrazy.
Uwielbiam styl industrialny, bardzo się cieszę, że trafiłam na ten artykuł. Ciekawe pomysły, chyba wykorzystam ten ze znakami. Mam nietypowe mieszkanie, wydzielone ze strychu kamienicy,więc industiral sprawdzi się znakomicie, a obecnie nie ma jakiegoś wyraźnego stylu, po prostu jest dość nowocześnie. Planuję jednak dokupić parę elementów ze zdjęć i myślę, że będzie super.
bardoz mi pasują takie wnętrza