Strefa Eksperta - 01.02.2021

Najpopularniejsze błędy podczas urządzania mieszkania

Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Niektórych jednak można uniknąć. Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czego...nie robić. :) Oto subiektywny przegląd najpopularniejszych błędów wnętrzarskich:

Od Szwecji po Indie

Styl skandynawski doceniasz za przytulność, podobają Ci się dekoracje loftowe, ale meble chciałbyś z drewna egzotycznego? Mówimy wprost...to się nie uda. Zanim z zapałem zaczniesz wybierać dekoracje, tkaniny, poduszki, zacznij od podstaw.

Wybierz ten styl, który jest Ci najbliższy i bądź konsekwentny. Nic tak nie razi jak stylistyczny bałagan. Nie wiesz, co tak naprawdę Ci się podoba? Wybierz kolory i materiały bazy. Biel i szarość na ścianach to doskonałe tło do zabawy dekoracjami. Dąb w jego klasycznym odcieniu idealnie będzie się komponować zarówno na podłodze jak i na meblach.


Modna za wszelką cenę

Interesujesz się wnętrzarstwem, śledzisz najnowsze trendy? Świetnie. Nie poddawaj się jednak modzie. Kuchenne meble na wysoki połysk w odcieniu głębokiej zieleni doskonale wyglądają w katalogach wnętrzarskich. Z pewnością jednak za 4-5 lat będziesz na nie patrzeć nieco mniej przychylnym okiem.

Modę wykorzystaj w dodatkach - zasłonach, dekoracjach. Te łatwo zmienić, gdy za rok lub dwa Ci się znudzą.

Źle pojmowana oszczędność miejsca

W domach naszych rodziców i dziadków układ mebli był dość oczywisty - wersalka i dwa fotele pod ścianą, naprzeciwko meblościanka, na niej telewizor. A na środku...pustka. Nudno i paradoksalnie...dość niepraktycznie. Wersalka z fotelami zajmuje znacznie więcej miejsca, niż coraz popularniejsze narożniki. Pomyśl o tym przed zakupem mebli wypoczynkowych.
Pamiętaj też, że meble wcale nie muszą podpierać ścian. Podziel pomieszczenie na strefy. Postawione na środku meble doskonale je wyznaczą. Chcesz odgrodzić kąt do pracy od salonu? Nie bój się stojących na środku regałów.


Ciemno - jasno

Kolejnym błędem, który wynieśliśmy z czasów minionych to źle pojmowane oświetlenie. Po latach spędzonych w pokojach oświetlonych jednym, centralnym żyrandolem przyszła moda na oświetlenie LEDowe. Feeria barw rozświetliła nasze sufity, podłogi i wanny. Ani jedno ani drugie...cóż dobrze nie wygląda.

Światło planuj z rozwagą. Punkty świetlne ustaw tak, by równomiernie doświetlały wszystkie kąty, dzieliły pomieszczenie na strefy.


A czy wiesz, że światło ma kolor? Lepiej nie łączyć ciepłych jego odcieni z zimnymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak planować światło w mieszkaniu?

Niekontrolowany misz-masz

Lubisz dodatki, z każdej podróży przywozisz pamiątki, nie wyjdziesz z wnętrzarskiego sklepu choćby bez flakonika? W porządku. Pilnuj jednak, żeby bibeloty nie przejęły kontroli nad Twoim mieszkaniem. Zbyt duża ilość dodatków wprowadza chaos i wrażenie bałaganu.

Wytypuj jedno miejsce, gdzie będziesz zbierać wszystkie pamiątki z wyjazdów. Niech to będzie prosta, podświetlana witrynka, regał w salonie. Eksponuj dekoracje również według planu - zdjęcia w podobnych ramkach, kubki i filiżanki razem. Dzięki temu zachowasz wrażenie porządku.


Komentarze (20)

  • Pestka
   wrz 29, 2018

   Opisane tu błędy, rzeczywiście są często spotykane w polskich domach. Najbardziej chyba zauważyć można misz-masz i pustkę na środku salonu:)

   Pestka
   wrz 29, 2018
   • Kalina
    lut 21, 2021

    A mi pustka na środku salonu nie wydaje się błędem, ma swój urok. Misz-masz też zależy, jak wygląda, bo może być stylem sam w sobie.

    Kalina
    lut 21, 2021
  • Lina
   wrz 30, 2018

   Modna za wszelką cenę- to chyba najgorsze co może być. Nieważne jak się ktoś czuje we własnym domu. Ważne że jest lans i można się pochwalić.Straszne to!

   Lina
   wrz 30, 2018
   • Aśka
    wrz 30, 2018

    Też tego nie lubię. Mam znajomych, którzy kupują najdroższe rzeczy do domu, po to aby tylko były i aby się pochwalić. Przykład? Chlebak. Stoi w kuchni, kosztował zapewne majątek (zawieszka z nazwą firmy jest najbardziej widoczna) i z ówże chlebaka nie korzystają. Nie jedzą pieczywa więc chlebak nie jest im potrzebny. Ale w domu jest bo trzeba pokazać. Fuuuj!

    Aśka
    wrz 30, 2018
    • Kalina
     lut 21, 2021

     A mi chyba najbardziej przeszkadza czepianie się i ocenianie innych ludzi. Mieszkasz tam? Boli Cię ten chlebak? Zajmij się swoim mieszkaniem i swoim chlebakiem

     Kalina
     lut 21, 2021
  • Renata
   wrz 30, 2018

   Nie podobają mi się meble stojące przy ścianach. Owszem, można postawić kanapę czy stół obok ściany ale czy wszystkie meble muszą przy niej stać? Czy to jest oszczędność miejsca?

   Renata
   wrz 30, 2018
   • Adam
    lut 21, 2021

    Nie, najlepiej postawić wszystko na środku i zagracić salon. Co za głupi pomysł, ściana jest właśnie od tego, by stały pod nią meble, bo dzięki temu salon jest ustawny i dobrze oświetlony

    Adam
    lut 21, 2021
  • Bibi
   wrz 30, 2018

   Wiele osób ma w domu segmenty. To już od dawna nie jest modne! Zastąpmy je komodami, półkami czy szafą wnękową.

   Bibi
   wrz 30, 2018
  • Salotka
   wrz 30, 2018

   Błędem jest moim zdaniem umieszczanie dekoracji w domu na kaźdej półce, na każdej ścianie czy stole. Przesyt nie jest wskazany we wnętrzach.

   Salotka
   wrz 30, 2018
  • Ternikowska
   wrz 30, 2018

   Każdy mieszka tak jak lubi, nawet jak w jego mieszkaniu są błędy a czyje się w nim dobrze, to co w tym jest zlego?

   Ternikowska
   wrz 30, 2018
  • Letterka
   wrz 30, 2018

   A co z błędami połączeń kolorystycznych lub mieszaniem stylów? Ludzie równie często je popełniają urządzając swoje mieszkanie.

   Letterka
   wrz 30, 2018
  • Gerg
   wrz 30, 2018

   Mieszanie stylów i niepasujących do siebie kolorów w mieszkaniu. Nie każdy musi się znać na urządzaniu wnętrz i ja to rozumiem ale w dobie internetu wystarczy poczytać i obejrzeć przykładowe mieszkania.

   Gerg
   wrz 30, 2018
  • Natalia
   wrz 30, 2018

   Moja sąsiadka ma całą masę niepotrzebnych bibelotów w domu. Nie korzysta z nich i nie wiem jaką mają pełnić funkcję. Ozdobną?Jak dla mnie to jest wręcz przeciwnie.

   Natalia
   wrz 30, 2018
  • Kinga
   paź 31, 2018

   Według mnie, największym błędem w urządzaniu wnętrz jest wciskanie mebli w każdy kąt. Niefajnie to wygląda.

   Kinga
   paź 31, 2018
  • Jasetka
   paź 31, 2018

   Kiedyś modne były modne segmenty. To wyglądało tragicznie. Błędem jest postawienie takiego mebla w salonie.

   Jasetka
   paź 31, 2018
   • Marianna
    sty 28, 2019

    Teraz to nazywa się meblościanką i jest to jedyny pojemny mebel oprócz szafy, w mieszkaniu. Też nie jestem zwolenniczką segmentów/meblościanek ale czasem po prostu trzeba taki mebel ustawić aby mieć miejsce na wszystkie, posiadane rzeczy.

    Marianna
    sty 28, 2019
  • Kasia
   sty 31, 2019

   Niekontrolowany misz masz to według mnie największy błąd podczas urządzania mieszkania a drugim błędem jest stawianie mebli przy ścianach i upychanie wszystkiego po kątach. Wygląda to tragicznie! Zachowajmy jakąś estetykę w domu i nie zagracajmy go. Ja wiem, że wszystko jest potrzebne ale niekoniecznie wszyscy muszą oglądać cały nasz dobytek i absolutnie wszystkie pierdułki poustawiane na półkach.

   Kasia
   sty 31, 2019
  • Ala
   lut 15, 2019

   A ja się tu nie zgodzę z jedną rzeczą. Jasne, są trendy we wnętrzach i jakieś style ich urządzania ale jest wiele osób które nie zwracają na nie uwagi. Dotyczy to szczególnie starszego pokolenia. No bo jak mam wytłumaczyć babci, aby nie stawiała swoich kryształów i figurek na segmencie skoro jej się tak podoba? Jak powiedzieć aby meble nie stały przy samej ścianie jeśli według niej, tak jest ok? Wydaje mi się, że każdy ma swój gust i wcale nie trzeba kierować się wszystkimi nowościami wnętrzarskimi aby dobrze czuć się w swoim mieszkaniu.

   Ala
   lut 15, 2019
  • Lewa
   lip 31, 2019

   Generalnie moim zdaniem dwa największe błędy to nadmierne uleganie stylowi i nie skupienie się na swoich potrzebach. Pierwszy sprawia, że wnętrze się robi przekombinowane i sztuczne, jak te wszystkie białe saloniki na instagramie, które może i ładnie wyglądają, ale strach tam usiąść z filiżanką kawy, bo jeszcze się rozleje i koniec czaru. Zawsze mnie bawi, jak przeglądam takie wnętrza, bo widać, że wszystko posprzątane do zdjęcia, pochowane, nikt tam nie żyje. Z tego też wynika druga sprawa - salon ma być przede wszystkim miejscem wypoczynku i spotkań, służyć ludziom. Co z tego, że ma się piękne, designerskie fotele, jak od dłuższego siedzenia w nich bolą plecy? Albo kanapa ma niepraktyczny kolor i widać każdą drobinkę kurzu? Albo meble są ustawione "nie pod ścianą" i nie da się po salonie chodzić? Jak dobrze się nam mieszka to i bardziej swoje mieszkanie lubimy, nawet jak nie jest piękne jak z żurnala.

   Lewa
   lip 31, 2019
  • Anita
   kwi 5, 2021

   moim największym błędem było kupowanie w ciemno, zamiast pomierzyć wszystko, to kupowalam i stawiałam, po czym zabrakło miejsca XD

   Anita
   kwi 5, 2021

Zostaw komentarz

* Pole obowiązkowe