Morza szum, ptaków śpiew. Przed nami trzy miesiące, jak się zapowiada, gorącego lata. W takim wakacyjnym klimacie budzą się do życia marzenia o szumie morza i wypoczynku na piaszczystych plażach. Spędzasz lato w domu? Nie przejmuj się. Mamy dla Ciebie garść inspiracji na morskie wnętrze w samym centrum miasta. Dziś kilka słów o tym, czym jest i jak wprowadzić styl marynistyczny.
Zacznij od koloru
Styl marynistyczny to przede wszystkim dwa dominujące kolory we wnętrzach. Biel i niebieski. Jeżeli chcesz urządzić wnętrze w tym stylu, postaw na bazową biel, a kolor niebieski wprowadź w meblach i dodatkach. Wnętrza w stylu inspirowanym plażą i morzem warto przełamać dodatkami w kolorze czerwieni lub w odcieniach jasnego żółtego.
Na ścianie doskonale prezentować się będzie wracająca do łask boazeria z bielonego drewna. Biel powinna pojawić się również na podłodze. Nie chcesz dokonywać rewolucji? Zamiast boazerii wybierz mniej kłopotliwą tapetę w pionowe pasy lub imitującą surowe deski.
Meble do marynistycznych wnętrz
Podczas wyboru mebli do wnętrz w stylu marynistycznym zachowaj kolorystyczną konsekwencję. Przede wszystkim wybieraj miękkie, rozłożyste sofy w odcieniu bieli i kremu. Monochromatyczne wnętrze można przełamać fotelem w kontrastującym, granatowym lub błękitnym kolorze lub w wersji dla odważnych...mocnej czerwieni.
Styl marynistyczny to przede wszystkim patynowane drewno. Meble, które wyglądają, jakby smagała je nadmorska bryła doskonale odnajdą się zarówno w salonie jak i sypialni. Bielone drewno “dobrze się starzeje”. Nie obawiaj się więc, że wyjdzie z mody lub będzie się niszczyć. Ładnie się również komponuje z plecionymi meblami i dodatkami z bambusu lub rattanu.
Dekoracje marynistyczne
Czym udekorować wnętrza w stylu marynistycznym? Przede wszystkim lekkimi i zwiewnymi tkaninami. Zasłony z lnu w delikatne pasy oraz dywan marynistyczny doskonale prezentować się będą zarówno w salonie jak i sypialni.
Wybierając poduszkę dekoracyjną czy dodatki marynarskie do pokoju dziecięcego postaw na printy inspirowane żeglarstwem - liny, kotwice, statki i łódki. Wnętrze uzupełnij pluszakami i zabawkami w pirackie motywy. Obraz z wielorybem na ścianie? Czemu nie!
Tak naprawdę jednak ozdoby morskie możesz stworzyć również samemu, z wszystkiego, co udało Ci się przywieźć z wakacji. Opraw w ramy 3D muszle i bursztyny, owiń podstawę lampy żeglarską liną. Zabaw się stylem.
Styl morski inaczej
Klasyczny styl marynistyczny nie jest dla Ciebie? We wnętrzach cenisz sobie elegancję i klasę? Zainspiruj się stylem Hampton. Jego nazwa pochodzi od nadmorskiej miejscowości na Long Island, gdzie zamożni nowojorczycy wypoczywają od miejskiego zgiełku. Domy w stylu Hampton łączą w sobie klasykę ze stylem marynistycznym. Inspirowane są stylem angielskim. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym stylu? Zajrzyj do innego naszego wpisu: o domu inspirowanym wakacjami.
Piękny styl. Kojarzy mi się z wakacjami które są przede mną. Już nie mogę się doczekać;)
Uwielbiam styl morski. Jako dziewczynka powiesiłam na ścianie w swoim pokoju kawałek starej sieci rybackiej i wplotłam w nią muszelki i patyczki. Przez kilka tam mieszkałam z tą dekoracją na ścianie, został mi ogromny senyment. A sam pomysł narodził się, gdy marzyłam o dalekich podróżach i wielkim kufrze pełnym pamiątek (taka wariacja na punkcie biurka Pipi Pończoszanki).
Pokój dla dziecka mnie urzekł, ale sam styl marynistyczny niestety nie kojarzy mi się dobrze, raczej z budkami nad morzem ze smażonym dorszem ;) dlatego jak myśle że mogłabym mieć takie cos w domu od razu czuję smród przypalonego tłuszczu
Mhh, styl marynistyczny zawsze wydawał mi się dużo bardziej dosadny,a tu są takie delikatne elementy, nawet to ładne.
No właśnie, trafiłam tu, bo szukam inspiracji do wnętrz z ciemnoniebieskim, też mi się wydawało, że to nie będzie styl marynistyczny, bo to mi się zawsze kojarzyło z budami z rybami nad morzem i jakimiś starymi streami wiszącymi na ścianie, a tu proszę. Nawet, nawet. Muszę poszukać na pintereście, bo może to jest właśnie to, czego szukam :)
Ten styl ewidentnie kojarzy mi się z wakacjami. Miło wejść zimą do salonu wypełnionego klimatem lata. Sypialnia też wygląda przefajnie. Marynarskie łóżko? Czemu nie ;) Atak poza tym, granat w 2019 roku jest podobno modny.
Trochę bym się kłóciła, czy na wszystkim zdjęciach jest styl marinistyczny. To jednak trochę więcej niż zestawienie granatowego z białym.
Moim zdaniem jest, nie chodzi przecież o wyliczanie od linijki, a inspiracje.
Jak dla mnie jest, przecież urządzanie wnętrz to nie jest odhaczanie czeklisty krok po kroku...
Faktycznie nie wszystkie zdjęcia są idealnie zgodne z tym stylem, ale też ludzie różnie interpretują stylistykę. Dla jednego styl marynistyczny to będą okrągłe okienka i sieci podwieszone pod sufitem, niczym na rybackim kutrze, a dla innej osoby wystarczy kilka detali i stateczek w butelce. Styl marynistyczny miesza się trochę ze stylem podróżniczym, w sensie wnętrze wygląda jak u kogoś, kto spędził pół życia w podróży i ma mapy, pamiątki itp.
Fajnie, że ten motyw marynistyczny nie jest taki nachalny