Zachowawcza kolorystyka, proste w formie meble i klasyczne dodatki - pachnie nudą? Niekoniecznie! Styl klasyczny może zaskakiwać i zachwycać. Wystarczy go tylko dobrze zaplanować. Jak? Przeczytaj na naszym blogu:
Ściana na trzy sposoby
Salon w stylu klasycznym to przede wszystkim kolorystyczna uniwersalność. W przypadku ścian dominują jasne barwy w odcieniach beżu lub jasnej szarości. Chcecie zabawić się ścienną dekoracją? Pomyślcie o bardzo modnych od kilku sezonów sztukateriach. Subtelne listwy w kolorze ściany nadadzą jej głębi i elegancji, a jednocześnie nie wydrenują kieszeni.
W stylu klasycznym można zaryzykować również zabawę tapetą w delikatnym princie w pionowe pasy - optycznie podwyższy wnętrze i będzie nawiązywać do stylu kolonialnego.
Pasy od podłogi do sufitu to dla Was za dużo? Podzielcie ścianę na pół - od podłogi do połowy układając tapetę, a w górę ciągnąc farbę kolorystycznie pasującą do druku. Linię łączenia dwóch faktur ukryjcie pod subtelną listwą.
Drewno to podstawa!
Ważnym elementem wyposażenia wnętrz w stylu klasycznym jest drewno. Jaką stolarkę wybrać do salonu czy sypialni w stylu klasycznym? Przede wszystkim naturalne! Postaw na rodzime, twarde drewno dębowe lub orzechowe na podłodze, drzwiach i zabudowie mebli. Wybierz klasyczny, jasny odcień dębu lub nieco ciemniejszy, czekoladowy odcień drewna orzechowego. By nadać wnętrzu bardziej eleganckiego i klasycznego charakteru, wybierz podłogę o wyraźnie zarysowanych słojach. Jak dobrać podłogę do wnętrza? Przeczytaj nasz poradnik: Jak dobrać drewno do stylu?
Meble do stylu klasycznego
A jakie meble wybrać do stylu klasycznego? Z duszą! Mieszaj style, lecz ostrożnie. Jeżeli chcesz nieco przełamać styl klasyczny postaw na prostą zabudowę kuchenną czy szafy, a klasykę wprowadź w nieco mniejszych meblach. Klasyczny kredens po babci doskonale będzie się prezentować obok prostej, niemal minimalistycznej zabudowy kuchennej, a rzeźbiony, ciężki stolik kuchenny stanie się ozdobą salonu, gdy postawisz go obok prostej, minimalistycznej kanapy. Detale w stylu klasycznym mają te zalety, że łatwo je wymienisz, jeśli nabierzesz apetytu na rearanżację.
A skoro o kanapach mowa - czy w salonie klasycznym musimy postawić na klasykę? Niekoniecznie. Jeżeli chcesz zachować stylistyczną konsekwencję, postaw na sofy z dużymi, miękkimi poduchami w jasnych barwach. Postaw jednak na nietypowe ułożenie mebli. Dwie sofy na środku salonu, ustawione naprzeciwko siebie umożliwią swobodne poruszanie się, podzielą przestrzeń na strefy i pozwolą na wspólny wypoczynek wszystkich domowników.
Jeżeli chcesz przełamać klasyczny styl meblem nowoczesnym wybierz prosty w formie narożnik na nóżkach. Zabaw się wymiarami i formą i wybierz meble modułowe, które pozwolą Ci stworzyć mebel skrojony na miarę!
Tkaniny i dodatki - to one tworzą styl klasyczny
Czym zdobić wnętrze w stylu klasycznym? Przede wszystkim tkaninami! Postaw na ciężkie zasłony w kolorze turkusu lub zieleni z delikatnego weluru lub aksamitu. Dobierz do nich wzorzyste, duże poduchy, które nadadzą wnętrzu przytulności i przełamią neutralne barwy sofy.
Wybierz klasyczne żyrandole, lampy stojące z materiałowym klosze i dekoracje ze srebra, złota i kryształu!
uwielbiam styl klasyczny!
mam to samo, pozdrawiam imienniczkę :)
U was styl klasyczny faktyczne nie wygląda nudno, a zawsze mi się tak kojarzył. Ja jednak zostanę sercem przy minimalu i industrialu, ten klimat kompletnie mi pasuje i w takich wnętrzach czuję prawdziwą energię. W takich zdjęcach jak na zdjęciu mam wrażenie, że jest za dużo przedmiotów , są zagracone. No zupełnie nie dla mnie :)
może dlatego, że te zdjęcia to nie jest styl klasyczny? na pewno nie czysty, na większości zdjęć panuje stylistyczny eklektyzm, choć kanapy faktycznie są klasyczne
Najbardziej mi się podoba ten granatowy salon, choć nie urządziłabym swojego salonu białym wypoczynkiem
Ja mam białą sofę i dwa fotele. Ogólnie to nie jest takie złe, należy tylko kupić zdejmowane pokrowce i prać co jakiś czas.
Mam wrażenie, że klasyka teraz zyskuje na znaczeniu. Ludzie odkrywają, że gdy nie tylko śpi się w mieszkaniach, a jeszcze trzeba spędzać tam dużo czasu, to warto mieć ładne, praktyczne i przytulne wnętrza. A klasyka oferuje to wszystko. Mam teraz kilka zleceń na właśnie takie aranżacje, choć prawda jest taka, że rynek ma się średnio i zainteresowania specjalnie nie ma. Więc widać, że wielu ludzi weryfikuje swoje wcześniejsze pomysły i woli postawić na bardziej swojski, a zarazem elegancki styl. Moja koleżanka, też architektka, twierdzi, że to zwiastun nadchodzącego kryzysu - ludzie tworzą sobie teraz twierdze na długie lata, ponadczasowe wnętrza, których nie trzeba będzie bardzo zmieniać w ciągu cienkich lat. Ja jednak jestem dobrej myśli - po prostu wielu ludzi zwraca uwagę na swój dom, bo wreszcie ma czas w nim pomieszkać.
Dla mnie idealną odsłoną stylu klasycznego jest styl angielsk. Uwielbiam takie wnętrza, wnęki na półki, wygodne, przepastne kanapy, tapety w kwiaty i stare duperelki, jak figurki pasterek albo dzbanki do kawy.
Też uwielbiam, kocham seriale angielskie i zawsze jak widzę te ich domki to pieję z zachwytu
Według mnie można to zrobić i uzyskać ciekawy efekt. Kwestia tylko odpowiedniego wyboru mebli. Myślę, ze nie mozna ze wszystkim przesadzic. Ja bym wybrała jeden dominujący styl i dodała do niego kilka odmiennych dodatków. Warto eksperymentowac z wnętrzami bo całkiem przypadkiem można stworzyć coś pięknego. Najgorsza we wnetrzu jest nuda i powtarzalność :)
Przedostatnie zdjęcie jest super <3 takie wnętrza z zieloną są najlepsze. Teraz zresztą uprawa roślin domowych jest mega modna i chyba wszyscy moi znajomi mają teraz jakieś doniczki